Jakie zadania pełni drewno konstrukcyjne w klasie C24?

drewniana konstrukcja domu

Drewno jako materiał konstrukcyjny stanowi surowiec, którego zalet nie sposób przecenić. Nie tylko jest tanie i ekologiczne, ale pozostaje przy tym niezwykle wytrzymałe, plus równomiernie rozkłada obciążenia na cały budynek. Dodatkowo drewno konstrukcyjne wyróżnia się wysoką odpornością zarówno na zróżnicowane warunki atmosferyczne, jak i upływ czasu.

Czym charakteryzuje się drewno konstrukcyjne klasy C24?

Zgodnie z obowiązującą w budownictwie normą PN-EN 338, dla drewna konstrukcyjnego litego pochodzącego z gatunków drzew iglastych wyróżnia się klasy oznaczane symbolami od C14 do C50. Szczególnie dużą popularnością cieszy się drewno skandynawskiego (głównie świerkowe) w klasie C24. Charakteryzuje się ono nie tylko znaczną elastycznością, ale i wytrzymałością na zginanie na poziomie 24 MPa. Znów optymalny poziom wilgotności wynoszący około 18% pozwala uniknąć problemów z grzybami czy pleśnią. Należy też wspomnieć, że w przeciwieństwie do niższych klas, drewno tego rodzaju ma mniej wad oraz wizualnych niedoskonałości. Przekłada się to na większą stabilność i trwałość, przez co doskonale spełnia swoje zadanie zarówno w widocznych, jak i niewidocznych elementach konstrukcyjnych.

Do czego służy drewno konstrukcyjne klasy C24?

Według obowiązujących przepisów budowlanych drewno o klasie wytrzymałości C24 nadaje się jako materiał do stawiania domów drewnianych. Prezentuje się niesamowicie stylowo w formie dekoracyjnych belek stropowych, choć może być także wykorzystywane jako legary pod deski podłogowe. Ponadto oferowane mieszkańcom Krakowa drewno konstrukcyjne z certyfikatem klasy C24 firma Concept Eiendom stosuje do produkcji gotowych wiązarów dachowych. Stanowi ono również doskonały surowiec do wykonywania konstrukcji domów szkieletowych.

Call Now Button