Aby dach spełniał swoją funkcję, nie wystarczy jedynie zamontować estetycznego pokrycia z dachówek, gontów bądź blachy. Należy również zadbać o wytrzymałą konstrukcję nośną. Można ją wykonać z tradycyjnej więźby, jednak coraz częściej korzysta się z wiązarów dachowych, czyli gotowych do użycia prefabrykowanych elementów powstałych w wyspecjalizowanych zakładach.
Jaką funkcję pełnią wiązary dachowe?
Wiązary dachowe odgrywają niezwykle istotną rolę, a mianowicie stabilizują konstrukcję poprzez równomierne przenoszenie obciążeń na główne podpory dachu. Dzięki ich zastosowaniu podczas budowy dachu o dużej powierzchni i rozpiętości (a przez to znacznej wadze własnej) wyeliminowana zostaje konieczność użycia dodatkowych słupów podporowych bądź ścian nośnych. Pozwala to na dowolne zagospodarowanie zaoszczędzonej w ten sposób przestrzeni. Warto także wspomnieć, że wiązary sprawdzają się niezależnie od użytego pokrycia, a dodatkowo doskonale znoszą ponadprogramowe obciążenia w postaci śniegu czy napierającego wiatru.
Do wykonania jakich konstrukcji wykorzystuje się wiązary dachowe?
Do największych zalet wiązarów drewnianych zalicza się ich lekkość, wytrzymałość oraz możliwość tworzenia projektów, których nie dałoby się ukończyć metodami tradycyjnymi. Umożliwia to wykonywanie z nich różnego rodzaju dachów: jednospadowych, kopertowych, mansardowych, łukowych, a nawet wielopołaciowych. W efekcie jest to na tyle wszechstronna technologia, że produkowane dla klientów z całej Polski wiązary dachowe z powodzeniem znajdują zastosowanie w budownictwie mieszkalnym (domy jednorodzinne, domki letniskowe), przemysłowym (hale produkcyjne), rolniczym (budynki inwentarskie, garaże, wiaty), użytkowym (magazyny, hurtownie) oraz publicznym (markety handlowe, obiekty sportowe).