Jak wykonuje się hydroizolację dachu?

hydroizolacja dachu

Wykonanie solidnej hydroizolacji to najskuteczniejszy sposób na zabezpieczenie budynku przed niekorzystnym działaniem wilgoci i wody. Może to uchronić konstrukcję dachową przed poważnymi uszkodzeniami. Hydroizolacja jest to warstwa ochronna danej powierzchni dachu. Jakie są potrzebne materiały? Jakie są rodzaje hydroizolacji? I jak ją wykonać?

Jakie są rodzaje hydroizolacji?

Hydroizolacja dzieli się na trzy podstawowe rodzaje: lekką, średnią i ciężką. Pierwsza jest powłoką przeciwwilgociową, a dwie następne przeciwwodną. Rodzaj wykonanej hydroizolacji, powinien być uzależniony od stopnia narażenia na działanie wilgoci i opadów atmosferycznych. Ciężką tworzy się, jeżeli konstrukcja dachowa narażona jest na silny wpływ ciśnienia hydrostatycznego. Najczęściej wykonuje się hydroizolację średnią.

Jakie materiały są potrzebne do wykonania hydroizolacji?

Zastosowane materiały zależą od rodzaju dachu. Inaczej zabezpiecza się dach płaski, a inaczej dwuspadowy. Najczęściej stosowane materiały to: papa, folia, materiały bitumiczne i tworzywa sztuczne. W przypadku tradycyjnych dachów woda jest odprowadzana przez działanie grawitacji. Jednak w przypadku płaskich powierzchni trzeba dokładnie zadbać o szczelność hydroizolacji.

Jak wykonać hydroizolację dachu?

Prace związane z wykonaniem hydroizolacji konstrukcji dachowej, rozpoczynają się od przygotowania powierzchni. Należy ją oczyścić z kurzu, pyłu, czy smarów. Następnie trzeba ją osuszyć i wyrównać. Po tych czynnościach przechodzi się do wykonania samej hydroizolacji. Powierzchnię, należy zagruntować, potem wypełnia się wewnętrzne kąty dachu masą poliuretanową. Kolejnym krokiem jest ułożenie warstwy płynnej hydroizolacji. Kiedy zostanie utwardzona, nakłada się na nią powłokę ochronną przed uszkodzeniami mechanicznymi i promieniowaniem UV.

Call Now Button