Na co zwracać uwagę przy wykończeniu dachu i elewacji?

dach i elewacja domu

Dach i elewacja mają podobne funkcje. Ochraniają one mieszkańców domu przed warunkami atmosferycznymi, a także wpływają na jego efekt wizualny. Dlatego tak ważne jest odpowiednie wykończenie tych dwóch elementów. Doświadczeni fachowcy pomogą dobrać właściwy materiał i wykonają pracę profesjonalnie i terminowo. Ma się wtedy pewność, że będą zwracać uwagę na najbardziej istotne elementy.

Wykończenie dachu

Podstawową czynnością przy wykonywaniu wykończenia dachu jest wybór jego pokrycia. Jest on stale wystawiony na działanie temperatur i warunków atmosferycznych, dlatego materiał  musi być trwały i służyć przez kilkadziesiąt lat. Rodzaj pokrycia powinien być też dopasowany do konstrukcji dachu i stopnia jego skosów. Dlatego powinno się zwracać uwagę na: wykonanie, wagę i wygląd, a także na ekonomię. Najpopularniejszymi pokryciami dachowymi są: dachówki ceramiczne, blachy trapezowe i blachodachówki stalowe. Istotnym elementem jest też wykonanie izolacji dachu, zarówno termicznej, jak i akustycznej. Ta druga jest szczególnie istotna przy wykorzystaniu pokrycia z blachy.

Wykończenie elewacji

Dokonując wyboru elewacji, przede wszystkim zwraca się uwagę na jej estetykę, ponieważ jako pierwsza rzuca się ona w oczy. Oczywiście wygląd to nie wszystko. Ważne jest też, żeby elewacja była trwała i spełniała odpowiednio swoje funkcje izolacyjne. Dlatego należy skupić się głównie na wyborze materiału i metody montażu. Zdecydowanie najbardziej popularna jest elewacja tynkowana, która oferuje bogatą paletę barw. Jednak trwałością zdecydowanie wyróżnia się cegła lub solidny kamień elewacyjny. Takie materiały są wytrzymałe i nadają domowi masywnego wyglądu. Warto też zwrócić uwagę na sposób konserwowania elewacji. Twarde materiały nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Call Now Button