Jakie formalności należy spełnić przy budowie domu?

pieczątka zatwierdzająca plan budowy domu

Budowa domu wymaga nie tylko wyboru odpowiedniej działki, nawiązania współpracy z fachową ekipą budowlaną czy zakupu niezbędnych materiałów, ale również dopełnienia niezbędnych formalności. Co więcej, uzyskanie niezbędnych pozwoleń czy zgromadzenie dokumentacji zwykle zabiera sporo czasu, więc warto zająć się tym odpowiednio wcześniej. W dalszej części wpisu podpowiadamy, jakie kwestie są w tym przypadku najważniejsze.

Budowa domu — najważniejsze formalności

  • Pierwszą istotną kwestią jest zakup lub wybór odpowiedniej działki, na której docelowo powstanie dom. Do niej będzie też dostosowany projekt budynku.
  • Kolejnym krokiem jest uzyskanie wypisu i wyrysu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP), w którym określono rodzaj i formę architektoniczną obiektów, jakie mogą powstać w danym obszarze. Można to zrobić w dowolnym momencie w urzędzie miasta, urzędzie gminy lub urzędzie miasta na prawach powiatu.
  • Następnie trzeba przygotować kompletny projekt budowy (przygotowany zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w Sprawie Szczegółowego Zakresu i Formy Projektu Budowlanego). Jest to dokument niezbędny podczas starania się o uzyskanie pozwolenia na budowę.
  • Teraz czas na wnioskowanie o pozwolenie na budowę. W przypadku domów, których powierzchnia nie przekracza 70 mkw, pozwolenie nie jest konieczne, wystarczy samo zgłoszenie. Dotyczy to zarówno domów drewnianych, jak i murowanych. Zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego nie trzeba wówczas prowadzić dziennika budowy czy zatrudniać jej kierownika.
  • W przypadku domów, które wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, trzeba też przygotować i prowadzić dziennik budowy, w którym umieszczane są wpisy na temat realizacji budowy i gromadzona jest dokumentacja całego procesu.
  • Gdy prace na placu budowy ruszą, musisz jeszcze dokonać zgłoszenia rozpoczęcia budowy do odpowiedniego organu.

Budowa domu drewnianego

W przypadku budowy domu drewnianego obowiązują te same przepisy co w przypadku każdej innej konstrukcji budowlanej. Oczywiście kwestie formalne mogą się różnić w zależności od metrażu budynku, jego przeznaczenia, usytuowania itd. Decydując się na współpracę z naszą firmą, która specjalizuje się w wykonywaniu konstrukcji drewnianych, w tym zarówno letniskowych, jak i całorocznych, masz zapewnione kompleksowe wsparcie na każdy etapie realizacji inwestycji. Służymy fachowym doradztwem również w zakresie dopełnienia niezbędnych formalności.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Call Now Button