Jak zabezpieczyć dach przed przeciekaniem?

deszcz padający na dach

By zapewnić długoletnią szczelność dachu, niezbędne są zarówno odpowiednie materiały, jak i fachowe wykonanie. Czy istnieje sposób na skuteczne zabezpieczenie dachu przed przeciekaniem? W niniejszym wpisie przedstawiamy kilka praktycznych rozwiązań dla różnych problemów związanych z przeciekającymi dachami.

Odpowiednia konstrukcja dachy i solidne jej zabezpieczenie

Kluczowy element w procesie zapewnienia szczelności dachu to wybór odpowiednich materiałów oraz konstrukcji dachowej. Warto postawić na sprawdzone rozwiązania, takie jak wysokiej jakości gotowe wiązary dachowe czy dach prefabrykowany. Oprócz tego już na etapie układania pokrycia trzeba zadbać o właściwe jego zabezpieczenie. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniej membrany lub folii wstępnego krycia, która powinna być paroprzepuszczalna, posiadać odpowiednią masę i właściwy współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej, a także dobrze znosić niskie oraz wysokie temperatury. Warto również zlecić montaż pokrycia dachowego specjalistom z wieloletnim doświadczeniem.

Sposoby radzenia sobie z przeciekającym dachem

W przypadku wystąpienia problemu z przeciekaniem dachu, sposób jego naprawy należy dostosować do miejsca powstania przecieku.

  • Jeżeli uszkodzona jest membrana dachowa, może okazać się konieczna jej całkowita wymiana.
  • Warto sprawdzić stan kołnierza uszczelniającego przy oknach dachowych, a jeśli przeciekanie dachu wynika z niewłaściwego ocieplenia ościeżnicy, pomocna może być dodatkowa warstwa izolacyjna.
  • W przypadku przecieków przy kominie, konieczna może być wymiana uszkodzonych obróbek blacharskich i uzupełnienie uszczelniaczem dekarskim.

Kluczowe miejsca narażone na przecieki

Niektóre miejsca na dachu są szczególnie narażone na przecieki i uszkodzenia. Należy do nich obróbki kominowe, okna dachowe czy kosze dachowe. Dlatego warto zadbać o szczególną staranność podczas montażu tych elementów oraz regularne przeglądy dachu, aby w porę wykryć ewentualne problemy.

Istotnym elementem przy wykonaniu pokrycia dachu i zapobieganiu zalania dachu jest zachowanie odpowiedniej jakości materiałów i kolejność ułożenia poszczególnych warstw pokrycia dachu.

Niezwykle ważnym elementem przy wykonaniu pokrycia dachu jest właściwe wykonanie wentylacji połaci dachu.

Call Now Button