Czym się kierować przy wyborze elewacji domu?

mężczyzna tynkujący ściany domu

Elewacja to swego rodzaju „wizytówka” domu. Dlatego dokonując wyboru materiału, należy zwrócić uwagę na jego estetykę i kolor. Oprócz tego elewacja pełni funkcję ochronną budynku przed: wilgocią, temperaturą, hałasem i opadami atmosferycznymi. Dlatego tak istotny jest rodzaj materiału i jego właściwości. Należy także skupić się metodzie montażu elewacji.

Jaki materiał wybrać na elewację?

Dokonując wyboru materiału na elewację, należy zwrócić uwagę na lokalizację i warunki, w których stawiany jest budynek, w tym: temperatury, warunki atmosferyczne, wilgotność, a także odległość od źródeł hałasu, np. ruchliwej ulicy. Paroprzepuszczalność, dźwiękoszczelność i izolacyjność termiczna to najistotniejsze kwestie, na które, trzeba zwrócić uwagę. Wilgoć dostająca się pod elewację, może doprowadzić do powstawania i rozprzestrzeniania się pleśni wewnątrz domu, co jest szkodliwe dla zdrowia. Dlatego tak istotna jest technologia budowy domu. Na termoizolację, przede wszystkim wpływ ma forma ocieplenia budynku, ale wybór odpowiedniego materiału elewacji, także może poprawić utrzymanie ciepła. 

Dobór estetycznego materiału i kolorystyki elewacji

Rodzaj materiału i jego kolorystyka, zależy między innymi od stylu, w jakim projektowany jest dom. Do tego barwę dopasowuje się do kolorów okien i dachu. Ważny jest także gust mieszkańców budynku. Elewacja wymieniana jest rzadko. Dlatego warto zadbać o to, żeby odpowiadała upodobaniom. Jeżeli osobom inwestującym w dom jednorodzinny, zależy na estetyce danego terenu, można też sugerować się materiałami i kolorystyką sąsiednich budynków. Różne rodzaje elewacji, mają odmienne palety barw. Bardzo szeroki wybór kolorów posiadają tynki. Elewacja drewniana ociepla wizerunek domu. Natomiast kamienna lub ceglana, optycznie zwiększa jego masę.

Call Now Button