Technologia domów szkieletowych daje bardzo szerokie możliwości w zakresie wykończenia elewacji ścian budynku. Przy wyborze zewnętrznej warstwy obiektu trzeba jednak zwrócić uwagę nie tylko na estetykę, ale również na właściwości cieplne i wilgotnościowe materiału. Co więcej, niezbędne jest wykonanie fasady w sposób niepowodujący zniszczeń budynku, przede wszystkim ze względu na wkraplanie pary wodnej wewnątrz przegrody. Przekonaj się, czym najlepiej pokryć zewnętrzną warstwę domu szkieletowego.
Wykonanie elewacji domu szkieletowego — nowoczesne rozwiązania
Budowa domów drewnianych w konstrukcji szkieletowej cieszy się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Ma wielu zwolenników nie tylko ze względu na możliwość szybkiego wzniesienia obiektu, ale przede wszystkim z uwagi na naturalne materiały wykorzystywane podczas realizacji konstrukcji.
Przy wykonywaniu elewacji takich domów inwestorzy mają naprawdę szerokie pole do popisu. Warstwa zewnętrzna może być zrealizowana w różnych wariantach, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Najważniejsze jest jednak to, aby zastosowane materiały wyróżniały się bezpieczeństwem dla człowieka i otoczenia. Nie mogą więc zawierać żadnych szkodliwych substancji, takich jak np. fenol czy azbest. Poza tym większych ograniczeń nie ma. Dom szkieletowy należy też docieplić z zewnątrz, najlepiej wełną skalną, która pozwala oddychać ścianom.
Ściany zewnętrzne w drewnianych domach szkieletowych mogą być wykonane metodami podobnymi jak w domach murowanych. Możliwe jest więc ich otynkowanie. Ten sposób bardzo dobrze się sprawdza w naszej strefie klimatycznej. Oprócz tego warstwa tynku zapewnia dobrą izolację akustyczną i podnosi poziom bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Dodatkowo gotowe produkty dostępne są w różnych kolorach, dzięki czemu można stworzyć elewację idealnie dopasowaną do preferencji estetycznych inwestora czy koncepcji projektowej. Warto przy tym użyć tynku, który zapewni odpowiednią dyfuzyjność ściany (najlepiej tynk silikonowy).
Drewniane domy szkieletowe mogą zostać również wykończone przy pomocy drewna. Jest to szczególnie rekomendowane rozwiązanie, jeśli właścicielowi zależy na podkreśleniu naturalnego charakteru budynku. Zastosowanie znajduje wówczas np. zewnętrzna boazeria drewniana. Drewniane deski oczywiście muszą być zabezpieczone specjalnym impregnatem, który dodatkowo nadaje odpowiedni kolor elewacji.
Do innych dostępnych możliwości zaliczamy również m.in. licówkę ceglaną lub klinkierową, ozdobne bloczki betonowe czy płyty cementowo-drzazgowe.